امروز   سه شنبه   مورخ   31/فروردين/1400  

برگزاری جلسه هم اندیشی مدیران عامل صنعت آب و برق استان با استاندار خراسان جنوبی
استاندار خراسان جنوبی در جلسه هم اندیشی مدیران عامل صنعت آب و برق استان با استاندار خراسان جنوبی
ضمن تشکر از خدمات شرکت های تابعه وزارت نیرو در زمینه تأمین زیرساخت های آب و برق در استان گفت: این اقدامات سبب شده استان در زمینه تولید و توزیع آب و برق به استقلال برسد.
مهندس ملانوری با تأکید بر این که انرژی های آب، برق و گاز، از زیرساخت های حیاتی و از پایه های اصلی خدمت رسانی هستند، اظهار داشت: اگر قرار است توسعه ای در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و ... رقم بخورد، پایه اصلی آن تأمین انرژی می باشد که باید به عنوان پشتیبان امور فراهم گردد.
استاندار با بیان این که دو دهه خشکسالی آثار نامطلوبی را بر روی منابع آبی استان به جا گذاشته، گفت: اگر چه طی یکی دو سال گذشته بارندگی های خوبی در استان داشته ایم اما به جهت تغییر بافت زمین و حجم آبی که از ذخایر برداشته شده، کسری مخازن جبران نشده است.
مهندس ملانوری، تدوین سند سازگاری با کم آبی را گام مهمی خواند و اظهار داشت: اجرای طرح و برنامه ها بر اساس موارد ذکر شده در این سند از جمله اصلاح الگوی مصرف، ترویج فرهنگ صرفه جویی، کاشت گونه های گیاهی کم آب بر، تغییر در زمان و الگوی کاشت برخی گیاهان و ... می تواند در مدیریت منابع آبی موجود مؤثر باشد.
وی تأکید کرد: در حال حاضر بر اساس آماری که ارائه شد، بیش از 90 درصد منابع آبی در بخش کشاورزی مصرف می شود در حالی که استان کویری و خشک است و روزهای آفتابی طولانی تبخیر بالای آب را باعث می شود، لذا کشاورزی بازدهی خوبی ندارد.
استاندار گفت: تنها 7 درصد حجم آب تولیدی استان در بخش شرب مصرف می شود اما با توجه به اعتباری که صرف می شود تا این آب شیرین و بهداشتی شده در اختیار مردم قرار گیرد، با دیگر بخش ها برابری می کند بنابراین به جهت کمبودهایی که داریم، باید مدیریت شود.
وی به هدررفت بالای آب در شبکه های شهری و روستایی اشاره کرد و متذکر شد: این هدررفت آب ناشی از فرسودگی شبکه ها، هزینه های هنگفتی را به همراه دارد بنابراین ما باید برای جبران این موضوع برنامه ریزی کنیم.
وی ادامه داد: در تخصیص اعتبارات باید به سمتی برویم که این مشکل حل شود.
به گفته وی؛ سالانه اعتبارات زیادی برای حفر و تجهیز چاه ها، احداث مخازن، ایجاد شبکه و ... صرف می شود در حالی که اگر همین موضوع هدررفت آب را مدیریت کنیم، بخش عمده ای از هزینه های ما کاهش می یابد.

1000 کاراکتر باقیمانده است


بازدید امروز390
بازدید دیروز533
بازدید هفته923
بازدید ماه12881
بازدید کل604467