امروز   سه شنبه   مورخ   31/فروردين/1400  

12 هزار سرویس آبرسانی سیار  برای 430 آبادی در شش ماهه ابتدای سال

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی  ؛ مهندس حسین امامی مدیر عامل آبفا استان در نشست خبری که به مناسبت ارائه عملکرد در راستای گذر از آخرین تابستان قرن و نیز بیان دستاوردهای شرکت و پروژه های در دست اجراء ، با رعایت پروتوکل های بهداشتی در سالن جلسات شرکت  با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، اظهار داشت:
ادغام شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی و تشکیل شرکت آب و فاضلاب استان در اسفندماه سال قبل انجام گردید ، که از مهمترین مزایای طرح یکپارچه سازی شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی می توان به   افزایش بهره وری در ارائه خدمات به مشترکان، مدیریت واحد و یکسان توزیع منابع آب شرب در یک منطقه، ارتقای سطح خدمات مناطق روستایی ، ارتقای تاسیسات آبرسانی در مناطق روستایی، مدیریت بهینه و کارآمدتر آب شرب اشاره کرد.
وی افزود: با توجه به شیوع کرونا و دقت مردم در امر بهداشت از ابتدای سال افزایش مصرف آب در شبکه های توزیع را شاهد هستیم که در مقطعی به حدود ۲۳ درصد رسید و البته به تدریج وضعیت بهتر شد. وی از انجام اقداماتی برای رفع مشکلات مجتمع های روستایی استان به منظور گذر از آخرین تابستان قرن، خبر داد و گفت: مشکل مجتمع آبرسانی روستاهای حاشیه شهر طبس با اتصال مجتمع به یکی از چاههای این شهر از طریق احداث خط انتقال5/1کیلومتری ظرف ۲ ماه رفع شد و ۲۲۰۰ نفر، تابستان را بدون مشکل سپری کردند. وی افزود: در مجتمع آبرسانی حسین آباد نهبندان هم مشکل ۴۵۰۰ نفر با تامین کسری آب مجتمع از طریق اتصال به شبکه شهر نهبندان رفع شد.
وی اضافه کرد: در مجتمع پسوچ بیرجند هم با حفر و تجهیز یک چاه و ارتقای ایستگاه پمپاژ، ظرفیت تامین آب از حدود ۳۰ لیتر به ۴۲ لیتر در ثانیه افزایش یافت و در یک مقطع مشکل رفع شد اما با توجه به گستردگی مجتمع و رشد بالای روستای دستگرد و فعالیت چندین مجتمع دامداری مشکلات پدید آمد که به حداقل رسید و مشکل روستاهای بالادست هم با استفاده از ناوگان سیار مرتفع شد.
وی با اشاره به رفع مشکل پروژه ترکیبی شهر اسدیه و روستای درمیان و چندین روستای دیگر شهرستان درمیان، ادامه داد: در روستای امین آباد سربیشه هم با همراهی مردم شبکه های اصلی و فرعی اجرا و افتتاح شد و مردم از آب سالم و بهداشتی بهره مند شدند.
تنش آبی در هیچ شهری نداریم
به گفته وی، در حوزه شهری با وجود تمامی محدودیتها و رشد مصرف با اقداماتی که انجام شد، تقریبا تنش آبی در هیچ شهری نداشتیم البته در آبیز که شبکه آبرسانی آن در چند نقطه نیازمند اصلاح بود، ۳۵ درصد شبکه اصلاح و بازسازی شد و احداث مخزن  و خط انتقال را هم به ویژه برای شهرک جدید در برنامه داریم.
وی با بیان اینکه امسال یکسری مجتمع روستایی و مخازن را افتتاح کردیم، اظهار کرد: مخزن ۲۰۰۰ مترمکعبی سرایان را افتتاح کردیم و مخزن ۵۰۰۰ متر مکعبی قائن را تا پایان سال به بهره برداری می رسانیم و مخزن ۲۰۰۰ متر مکعبی بیرجند هم برای رفع کمبود فشار مسکن مهر تکمیل شده و مخزن ۱۰۰۰ مترمکعبی دستگرد هم تا پایان سال افتتاح می شود.
مهندس امامی با ذکر اینکه پیش بینی می کنیم حدود ۳۰ روستای پرجمعیت تا قبل از پیک تابستانه از آب سالم و پایدار برخوردار شوند، گفت: یکی از اقدامات اساسی ما در آبرسانی سیار، این بود که سرانه هر خانوار را در پیک تابستانه از ۸۹ به ۱۲۰‌ لیتر رساندیم.
وی افزود: از ابتدای تشکیل شرکت آب و فاضلاب استان تنها بیرجند و فردوس به سامانه ۱۲۲ متصل بود که در کمتر از یک ماه تمامی شهرها و روستاهای استان را به سامانه ۱۲۲ در مرکز استان متصل کردیم که از این پس، مدیریت حوادث و سایر اقدامات از این طریق انجام خواهد شد.
وی اضافه کرد: در آبرسانی سیار در بخش روستایی ۹ دستگاه تانکر مالکیتی داشتیم که امسال با به کارگیری ۲ تانکر از بخش شهری و خرید ۷ تانکر جدید با استفاده از اعتبارات استانی و بنیاد برکت و منابع داخلی ناوگان آبرسانی سیار روستایی را تقویت کردیم.

وی ادامه داد :  12 هزار سرویس آبرسانی سیار  برای 430 آبادی با  جمعیتی بالغ بر 60 هزار نفر انجام شده است.

 وی تصریح کرد: پیش بینی می شود تا قبل از پیک تابستانه ۳۰ درصد ظرفیت آبرسانی سیار استان را کاهش دهیم و با پایدار کردن شبکه ها نیاز به آبرسانی سیار  به این مناطق نباشد. وی اضافه کرد: در بخش فاضلاب در پایان سال شاهد افتتاح بخش مایع تصفیه خانه فاضلاب شهر بیرجند خواهیم بود و کلنگ زنی تصفیه خانه قائن را هم خواهیم داشت و معضل فاضلاب مجتمع ۱۰۰۰ واحدی قائن نیز با حمایت مسوولین، ساکنین و راه و شهرسازی با احداث شبکه داخلی و تکمیل خط انتقال و انشعابات، مرتفع می شود و پساب به سایت تصفیه خانه منتقل خواهد شد و با بهره برداری از تصفیه خانه در یکسال آینده ظرفیت خوبی برای تامین آب کارخانه فولاد و سایر صنایع شهرک صنعتی ایجاد می شود.
وی ادامه داد: در سربیشه هم ۹۰ درصد شبکه های اصلی و ۷۵ درصد شبکه های فرعی فاضلاب تکمیل شده و بزودی کلنگ تصفیه خانه فاضلاب سربیشه را شاهد خواهیم بود و در فردوس هم فاضلاب در حال اجراست و تلاش می کنیم آن را به مرحله مناسبی برسانیم تا دغدغه سرمایه گذار رفع شود و مذاکرات با سرمایه گذار نهایی گردد و احداث تصفیه خانه و مابقی شبکه شهر فردوس به سرمایه گذار واگذار شود .
تکمیل عملیات اجرای شبکه فاضلاب  شهر بیرجند از سال آینده
به گفته وی، در شبکه فاضلاب مهر شهر و بخش هایی در جنوب بیرجند هم مشکلات عدیده ای داریم که تعامل خوبی برای معابر خاکی شمال با شهرداری برقرار شده و تلاش خواهیم کرد تا پایان سال کار شبکه های اصلی و انشعابات معابر خاکی انجام شود و شهرداری نسبت به آسفالت معابر اقدام نماید.
مهندس امامی اظهار کرد: در بحث فاضلاب در سال جاری تمرکز ما در شمال شهر است و سال آینده کار کل شهر و اراضی الحاقی را پیگیر خواهیم شد تا شبکه فاضلاب بیرجند به طور کامل به بهره برداری برسد و در حال حاضر هم در ۵ نقطه در شمال و جنوب شهر پیمانکاران مشغول به کار هستند و پیشرفت کار خوب است.
وی افزود: تلاش می کنیم تا در راستای کنترل بحث تنش آبی، ظرفیت مخازن استان را به حد  استاندارد ملی برسانیم و برای شهرهای ماژان، درح، آبیز و گزیک احداث مخازن و اصلاح شبکه های فرسوده را در دستور کار داریم. وی، میزان هدر رفت آب در شبکه های شهری استان را 7/31 درصد و در شبکه های روستایی بیش از ۴۲ درصد ذکر کرد و با بیان اینکه در هدر رفت آب شبکه ها  ۱۰ درصد از متوسط کشوری بالاتر هستیم، گفت: باید در گام اول خود را به متوسط کشور رسانده و در برنامه بعدی، میزان هدر رفت را به ۱۵ درصد برسانیم. ی اضافه کرد: از ابتدای امسال حدود ۵۹ کیلومتر تعویض شبکه در بخش روستایی و 5/17 کیلومتر در بخش شهری داشته ایم و ۱۱۰۰ کنتور را هم تعویض کرده ایم.

هوشمند سازی شبکه آب شرب
وی ادامه داد: برای کاهش هزینه ها و تسهیل در مدیریت شبکه ها با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری، بحث هوشمند سازی شبکه آب را در سراسر استان پیگیر هستیم تا هم هزینه ها را کاهش دهیم و هم خدمات را پایدار کنیم ضمن اینکه می توانیم بحث مدیریت مصرف بهینه انرژی را هم در بحث هوشمند سازی لحاظ نماییم.
مهندس امامی با اشاره به پیگیری مسائل شهرستانهای مرزی استان گفت: در نهبندان با همکاری بنیاد برکت، ارتقای شبکه آبرسانی را پیگیر هستیم و در بخش درح شهرستان سربیشه با کمک کمیته امداد اصلاح شبکه درح، مخزن شهرک ولیعصر(عج) و ۲ آبادی اقماری را در برنامه داریم. مجتمع خوشاب راهم با همکاری کمیته امداد و سپاه عملیاتی کرده و به بهره برداری می رسانیم. وی افزود: در شهرستان درمیان هم با کمک بنیاد علوی، بر اصلاح شبکه در ۴ شهر طبس مسینا، گزیک، اسدیه و قهستان متمرکز شده ایم و اصلاح شبکه چند روستا و آبرسانی به روستای مختاریان را در قالب توافقی سه جانبه پیگیر خواهیم شد.
وی اضافه کرد: در شهرستان زیرکوه براساس تفاهم نامه با بسیج سازندگی حدود ۶۰ درصد هزینه ها شامل خرید تجهیزات و لوله ها با ماست و بسیج سازندگی شبکه ها را اجرا می کند که کار خط انتقال تا یکماه دیگر به پایان می رسد و اصلاح شبکه را هم خواهیم داشت.
وی ادامه داد: برای مجتمع های مشکل دار از جمله براکوه، دهک و کبودان حدود ۱۱ حلقه چاه حفر شده یا درحال حفر است وبا اقداماتی که انجام خواهد شد در تابستان پیش رو کمترین دغدغه را خواهیم داشت.
به گفته وی، هدف گذاری شرکت آب و فاضلاب استان این است همانطور که در شهرها باوجود محدودیت ها هیچگونه قطعی نداریم مردم روستاها هم از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شوند و تا خرداد سال آینده میزان بهره مندی استان را از 5/75به ۸۲ برسانیم.
وی اظهار کرد: پیش بینی می شود کماکان ناچاریم برای ۲۵۰ تا ۳۰۰ روستای کم جمعیت استان با تانکر آبرسانی نماییم. مهندس امامی گفت: در بخش کیفی ۸ آزمایشگاه میکروبیولوژی، ۴ آزمایشگاه فیزیکی و شیمیایی، یک آزمایشگاه بیولوژی و یک آزمایشگاه ریز آلاینده های معدنی در استان داریم که در ۶ ماهه اول امسال ۸۸۴۰ مورد آزمایش میکروبیولوژی، ۲۸۰ مورد آزمایش فیزیکی و شیمیایی و حدود ۲۱ هزار و ۷۰۰ مورد کلر سنجی داشتیم که کلر موجود در شبکه تا ۹۰ درصد در حد مجاز بوده است. وی تصریح کرد: سالانه به جز هزینه های آزمایشگاهی، بالغ بر یک میلیارد تومان صرف گندزدایی می شود.

گفتنی است در این نشست،  سالاری معاون بهره برداری و توسعه آب ، هاشم آبادی معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب ،صفوی معاون برنامه ریزی و توسعه، نادی معاون خدمات مشترکین و درآمد  و خانم اکبری مدیر کنترل کیفی  شرکت آب و فاضلاب استان حضور داشتند و به سوالات خبرنگاران در حوزه آب و فاضلاب پاسخ داده شد.

 

 

 

 

1000 کاراکتر باقیمانده است


بازدید امروز352
بازدید دیروز533
بازدید هفته885
بازدید ماه12843
بازدید کل604429